Patroni medialni
Gotlandia
wyspa należąca do Szwecji, inaczej nazywana Wyspą Wikingów. Jest to największa szwedzka wyspa usytuowana na południe od Sztokholmu. Gotlandia to magiczne miejsce – kto raz odwiedził tę wyspę z pewnością będzie chciał tu wrócić. Gotlandia jest znana ze swej niezwykłej i nieskażonej cywilizacją przyrody oraz doskonale zachowanych zabytków, które można spotkać w każdym niemal zakątku wyspy. Z tego też względu miejsce to traktuje się jako raj dla każdego poszukującego ciszy, spokoju i odpoczynku.
Fakty i liczby
Gotlandia jest największą wyspą na Morzu Bałtyckim, położoną 90 kilometrów od Półwyspu Skandynawskiego. Jej całkowita powierzchnia wynosi 3140 kilometry kwadratowe: ma 176 kilometrów długości i 50 kilometrów szerokości. Gotlandia liczy ponad 57 tysięcy mieszkańców.
Na wyspie przeważa krajobraz nizinny. Charakterystyczne dla krajobrazu wyspy są jeziora, z których największe nazywa się Bästeträsk, a najgłębsze Sigvalde träsk.
Szatę roślinną Gotlandii tworzą głównie lasy iglaste i łąki, na których prowadzi się wypas bydła. Główną gałęzią gospodarki jest rybołówstwo, rolnictwo i rękodzielnictwo. Wyspa cechuje się największą ilością przypadających w Szwecji słonecznych dni w roku, dlatego też jest częstym celem turystów.
Stolicą Gotlandii jest Visby, 24 tysięczne miasto z doskonale zachowaną architekturą średniowieczną.
Historia
Gotlandia jest przesiąknięta duchem historii. Każdy, kto tam się znajdzie przenosi się w czasy zamierzchłe, chłonąc atmosferę dawnej epoki. Na wyspie kultywuje się historię przodków dużo uwagi poświęcając na renowację zabytków. Nie sposób wymienić wszystkie miejsca warte zobaczenia – na całej wyspie znajduje się ponad 100 średniowiecznych zabytkowych kościołów, a także licznych monumentów, muzeów i ruin.
Wyjątkowe usytuowanie wyspy pośrodku Morza Bałtyckiego sprawiło, że Gotlandia w średniowieczu stanowiła centrum handlowe. Wyspa początkowo była częścią północnoniemieckiej Hanzy. W 1361 została zajęta przez Duńczyków. W XIV i XV wieku była ważnym ośrodkiem bałtyckiego piractwa, na wyspie mieli swą siedzibę Bracia Witalijscy. Formalnie została przyłączona do Danii na mocy traktatu podpisanego w Szczecinie (1570). W wyniku szwedzko-duńskiego pokoju w Brömsebro z 1645 roku, znalazła się pod władaniem Szwecji. Przez wieki jednak niepodzielnie nad wyspą panowali Wikingowie, pozostawiając niezliczone ślady swojej bytności.
Visby, największe miasto Gotlandii jest przykładem dobrze zachowanej średniowiecznej zabudowy z murami obronnymi ciągnącymi się na długości 3,5 km i o wysokości 11 m z okazałymi bramami i prawie czterdziestoma basztami. Miasteczko usiane jest muzeami i galeriami z królującą ponad miastem niezwykłej urody Katedrą Najświętszej Marii Panny z przełomu XII i XIII wieku. Szczególne atrakcje czekają na odwiedzających w 32 tygodniu roku, kiedy to jest organizowany Tydzień Średniowiecza. Odbywają się wtedy liczne turnieje, bankiety, potyczki, a mieszkańcy przebierają się w stroje z epoki. Na ulicznych jarmarkach można zakupić wyroby rękodzielnicze i wiele unikalnych ozdób. Od 1995 roku najstarsza część miasta jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Mówiąc o historii wyspy nie sposób nie wspomnieć o wpływie kultury Wikingów na obraz współczesnej Gotlandii. Dlatego też warto jest rozpocząć wędrówkę śladami Wikingów od ich wioski w Tofta.
Natura
Wyspa zdaje się być dziewiczym terenem, przyciągającym naturalnym surowym pięknem przyrody. Skaliste klify, piaszczyste plaże, unikalna dzika przyroda wraz z rezerwatami przyrody, w których żyją m.in. pingwiny, malownicze jeziora, doskonale zachowane jaskinie ze stalaktytami – wszystko to oferuje niezapomniany kontakt z naturą.
Gotlandia zaskakuje różnorodnością ptactwa: jest ulubionym miejscem gęsi, rybitw, ostrygojadów i wielu innych gatunków ptaków. W każdym zakątku wyspy można spotkać dzikie króliki, które, nie mając zbyt wielu naturalnych wrogów, szybko rozprzestrzeniły się na Gotlandii.
Otaczające Gotlandię wysepki: Stora Karlsø, Lilla Karlsø oraz Farø są kolejnym dowodem na to jak niezwykle formy może przybierać przyroda. Dwie pierwsze są rezerwatami przyrody, a Stora Karlsø jest jednym z najstarszych rezerwatów, drugim po Yellowstone. Farø natomiast swój niezwykły klimat zawdzięcza naturalnym rzeźbom skalnym tzw. rauks, tworzącym niepowtarzalny krajobraz. Rauks są kominami utworzonymi ze skał osadowych, które swoje unikalne kształty zawdzięczają erozji przez fale i wiatr. Według legendy rauks chronią wyspę przed złymi mocami. W takim krajobrazie Farø zakochał się reżyser Ingmar Bergman, który nakręcił tam wiele scen miłosnych. W 2006 roku na wyspie odbył się Bergman Festiwal, który przyciągnął rzesze kinomanów i gwiazd z całego świata.
Rozrywka
Ze względu na dużą liczbę odwiedzających na Gotlandii rozwinęła się branża hotelarska i gastronomiczna. Wyspa słynie z wybornej kuchni i dużej liczby restauracji. Zwiedzając wyspę należy spróbować wszystkich tradycyjnych potraw, gdyż Gotlandia to kraina smaku.
Na szczególną uwagę zasługuje glødhoppa czyli jagnięcina oraz naleśniki szafranowe. Mieszkańcy Gotlandii to ludzie serdeczni i otwarci, dumni ze swoich korzeni i specjalności, dlatego też chętnie ujawniają szczegóły przepisów kulinarnych.
Niezapomnianych wrażeń może dostarczyć także zwiedzanie jaskini Lummelunda, a poszukiwacze przygód mogą wziąć udział w połowach złotego kruszcu i poczuć się jak prawdziwi poszukiwacze złota.
Amatorzy sportów znajdą na Gotlandii szeroką ofertę aktywnego wypoczynku: od sportów wodnych, poprzez golfa po wycieczki rowerowe czy piesze. Możliwość połowu w jeziorach i na morzu sprawia, że wyspa przyciąga również licznych wędkarzy. Na Gotlandii można również wziąć udział w kursach oraz pokazach organizowanych przez rzemieślników i artystów. Dzieci znajdą wiele radości w Kneippbyn, gdzie znajduje się park wodny Sommar & Vattenland z wszelkimi atrakcjami. Jednak największą atrakcją jest zwiedzanie domku Pippi Långstrump nazywanego Villą Villakullą, mieszczącego się w Kneippbyn.
Więcej na temat Gotlandii i Szwecji:
http://www.szwecja.modos.pl/o-szwecji.html